Závod v obřím slalomu

Ms kraj: Naši policisté na mezinárodním mistrovství policistů v alpském lyžování

Závod v obřím slalomu Ms kraj: Naši policisté na mezinárodním mistrovství policistů v alpském lyžování  Pod záštitou chorvatského Ministerstva vnitra proběhl mezinárodní policejní lyžařský závod v obřím slalomu, kterého se celkově zúčastnilo 46 závodníků ze sedmi evropských zemí. Na startu byli kromě našich policistů účastníci z Rakouska, Slovinska, Polska, Bosny a Hercegoviny, Maďarska a rovněž i z pořádající země Chorvatska. Za Českou republiku byli nominovaní dva policisté z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, konkrétně ze speciální pořádkové jednotky. Por. David Szymik a pprap. David Bezruč vykonávají specializaci lyžaře, tzn. jsou členy policejních lyžařských hlídek s působností na horách a primárně ve skiareálech v rámci Moravskoslezského kraje. Nominovali se dále dva policisté z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Mistrovství se uskutečnilo ve dnech 21. 2. – 23. 2. 2023. Závod byl situován do horského střediska Sljeme s nadmořskou výškou 1033 m. n. m., v blízkosti chorvatského hlavního města Zagrebu. I když počasí bylo spíše jarního charakteru, kdy teploty po poledni přesahovaly v centru města i 20° C, svahy lyžařského střediska Sljeme orientované na sever byly překvapivě v dobrém stavu s dostatkem sněhové pokrývky. Místní pořadatelé jistě zúročili zkušenosti s každoročním konáním seriálu světového poháru v alpském lyžování. Oproti původnímu plánu, kdy se měl jet dvoukolový obří slalom, došlo vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám (velmi teplé počasí)  ke změně scénáře. Startovalo se pouze jednokolově. Trať obřího slalomu o délce 500 metrů nakonec nejrychleji absolvovali reprezentanti Rakouska s výsledným časem pod 25 vteřin, kteří se podělili o první a druhé místo. Třetí byl reprezentant Slovinska. Naši policisté sice za nejlepší trojicí ve výsledkové listině zaostali, rozhodně však s podanými výkony nemohli být nespokojeni - pprap. David Bezruč se umístil na pěkném 16. místě a por. David Szymik na 26. místě. Oba policisté berou tuto zkušenost jako velmi obohacující, a to z osobního i profesního hlediska. Se zahraničními kolegy si vyměnili zkušenosti nejen v legislativní sféře, ale porovnali také technické vybavení, portfolio činností a vzájemně si předali cenné informace z oblasti problematiky zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti v lyžařských areálech. por. Bc. David Szymik