Vloupání do přízemních bytů objasněno

MŘ Ostrava - Využívat měl především otevřených ventilací u oken přízemních bytů či rodinných domů.


Vloupání do přízemních bytů objasněno

MŘ Ostrava - Využívat měl především otevřených ventilací u oken přízemních bytů či rodinných domů. 

Policisté napříč Ostravou přijali od začátku května několik oznámení, které měly mnoho společných indicií. Neznámý pachatel se soustředil především na přízemní byty v panelových, ale i rodinných domech, které měly otevřené okno na ventilaci. Trestnou činnost soustředil převážně na pracovní dobu.

Kriminalisté z Ostravy-Poruby do těchto případů začali intenzivně pracovat. Zajišťovali důkazní materiály a pátrali po možném pachateli a odcizených věcech. Všechny případy spojoval modus operandi, proto se také soustředili na osoby, které se v minulosti dopouštěly obdobné trestné činnosti. Ukázalo se, že v průběhu dubna letošního roku byl z výkonu trestu propuštěn 29letý muž, který měl již dříve s touto trestní činností zkušenost. A proto kriminalisté pracovali i s verzí, že právě on by se ke svému „starému řemeslu“ mohl vrátit. Díky vyhodnoceným materiálům se jejich domněnka potvrdila. Netrvalo dlouho a podezřelého ke skutkům vyslechli.

Dnes už obviněný muž se nakonec k vloupání do bytů doznal. Uvedl, že potřeboval peníze na obživu. Ukázalo se, že během jednoho dne se pokusil vniknout do tří bytů. V prvních dvou případech v Ostravě-Hrabůvce byl vyrušen majiteli, a tak utekl s prázdnou. Touhy po zisku se však nevzdal a jak sám uvedl, cestoval autobusem do Ostravy-Poruby. Tam si měl vytipovat další přízemní byt, u kterého bylo otevřené okno na ventilaci. To ještě netušil, že mu v tomto případě pomůže sám poškozený. Obviněný měl vyskočit na venkovní parapet a přes otevřenou ventilaci okno otevřít. V tu chvíli také zpozoroval na vnitřním parapetu obálku s penězi. Tu měl vzít a nakonec do vnitřních prostor bytu ani nevejít. V obálce byla částka přes 100.000 korun. Jak sám u výslechu uvedl, peníze měl použít pro svou potřebu, zaplatil s tím údajně jídlo, bydlení a zbytek měl prohrát v automatech během dvou dnů. V dalších dvou případech měl do bytů vniknout stejným způsobem. Tyto měl prohledat a vzít například notebooky, sluchátka, platební kartu, mobilní telefon, ale také peněženku s penězi. Celkovou škodu svým jednáním měl způsobit za více jak 160.000 korun. Kriminalistům se podařil zajistit z posledního případu odcizený notebook, který bude vrácen do rukou majiteli.

Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání 29letého muže, kterého obvinil z přečinů krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Obviněný muž s kriminalisty spolupracoval a doznal se celkem k pěti vloupáním do bytů. V rejstříku trestu má šestnáct záznamů především majetkového charakteru. V případě odsouzení recidivistovi hrozí až pětileté vězení.

I když k tomu počasí vybízí, je teplé období a každý větrá, tak v případě odchodů z domu uzavírejte i okna otevřená na ventilaci. Stačí jen chvilka a nezvaný host se snadno dostane do vašich domovů.

dne 19. června 2024

por. Bc. Eva Michalíková


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024