Vláda schválila kompenzace pro podnikatele v souvislosti s covid-19

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) znovu spustí dotační programy COVID – 2021 a COVID - Nepokryté náklady.


Obnovení podpory pro podnikatele v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací schválila vláda. Má za cíl pomoci firmám a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) překlenout obtížné období, kdy kvůli covidu-19 musí dojít k omezení obchodu a služeb.

Pomoc z programů COVID - 2021 a COVID - Nepokryté náklady budou podnikatelé moct dostat v případě, že jim poklesl obrat o 30 %.  Kompenzace budou vypláceny za rozhodné období od 1. listopadu do 31. prosince 2021.

Stejně jako dřív i tentokrát MPO pomoc připravovalo ve spolupráci s podnikatelskými organizacemi a resorty, kterých se týká. Jde se cestou obnovení dříve osvědčených programů s vědomím, že je nutné pomoct co nejdříve, aby firmy a OSVČ obtížnou situaci zvládly. Spolu s podporou resort průběžně aktualizuje také web MPO, kde je mimo jiné k dispozici informační rozcestník ke koronaviru.

Podpora v rámci COVID – 2021, na kterou vznikne nárok v případě, že firmám v tzv. rozhodném období poklesl obrat nejméně o 30 %, bude 300 Kč krát počet zaměstnanců krát počet dní, za které podnikatel o podporu požádá. Za zaměstnance se budou považovat rovněž tzv. spolupracující osoby podle zákona o daních z příjmů (v případě žadatelů – fyzických osob) a jednatelé se smlouvou o výkonu této funkce. Rozhodným obdobím by měl být listopad a prosinec 2021, doba by se mohla případně prodloužit podle aktuální situace.  

Předpokladem kompenzace z programu COVID - Nepokryté náklady bude také pokles tržeb alespoň o 30 % oproti stejnému období roku 2019 a to, že podnikatel v dané době bude ve ztrátě. Podpora bude činit 40 % nepokrytých nákladů s limitem 20 milionů korun na žadatele, rozhodné období bude stejné jako u programu COVID – 2021, listopad a prosinec 2021. Půjde - obdobně jako dřív - o dva vzájemně alternativní programy, kdy bude na jednotlivých podnikatelích, z kterého o podporu požádají.   

Podrobnosti budou zveřejněny na www.mpo.cz, žádat o dotaci se bude stejně jako v minulosti přes informační systém AIS.

Zároveň vláda schválila pomoc živnostníkům a podnikatelům ve formě kompenzačního bonusu, který bude po schválení potřebného zákona poskytovat Finanční správa. A na příští vládě by se mělo projednat obnovení režimu B programu Antivirus v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Závěry jednání najdete na tomto místě

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
MNOZIL BRASS

Hlavní zprávy

 

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion