Krajské silnice letos spolknou jednu a čtvrt miliardy korun

Moravskoslezský kraj v tomto roce investuje do silnic II. a III. tříd 1,25 miliardy korun.


Tyto náklady, za které se zrekonstruují či vybudují silnice a opraví mosty napříč regionem, pokryje kraj ze svého rozpočtu, z příspěvku od státu i z evropských zdrojů. Letošní investice je historicky nejvyšší, přesto nebude stačit na opravy všech silnic, které by rekonstrukci potřebovaly.

„V roce 2002 stát převedl silnice druhých a třetích tříd na kraje. V tu stejnou chvíli na kraje přešla povinnost o dvojky a trojky, jak těmto silnicím říkáme, pečovat. A to včetně mostů. Tyto komunikace převzaly kraje v ne zrovna dobrém stavu, takže je postupně modernizujeme. Dvojek a trojek je na území našeho regionu 2745 kilometrů, z toho je aktuálně 37 procent v nevyhovujícím nebo havarijním stavu. Mostů máme 1142, ve špatné kondici je 225 z nich. Takže je opravujeme postupně,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Radek Podstawka a vyčíslil, že z krajského rozpočtu půjde v tomto roce na opravy silnic a investiční účelové stavby celkem 495 milionů korun.

Moravskoslezský kraj pak získal 323 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Z této částky kraj využije 223 milionů na opravy silnic a 100 milionů na rekonstrukci mostů.

„Mezi letošní nejvýznamnější mostní stavby patří mosty v Břidličné, Košatce nebo Hlučíně. V Mostním programu má Správa silnic Moravskoslezského kraje i další opravy, celkově bude na mostech v regionu prostavěno 175 milionů korun. Z krajského rozpočtu si 49 milionů korun vyžádá rekonstrukce mostu v Polance nad Odrou, letos bude dokončen most v Hukvaldech, který se začal rekonstruovat už v minulém roce a celkově bude stát 90 milionů korun,“ řekl ředitel Správy silnic MSK Tomáš Böhm.

Dalším zdrojem na financování oprav silnic je evropský Integrovaný regionální operační program, ze kterého má letos kraj k dispozici 250 milionů korun. Z těchto peněz budou například rekonstruovány silnice II/470 H v Ostravě nebo silnice Rudé Armády (II/475) v Karviné.

Mezi nejvýznamnější stavební akce pak patří například oprava silnice III/47216 ul. Polská v Karviné, oprava silnice III/4642 ul. Těšínská v Opavě, III/4692 Lesní Albrechtice – Větřkovice. Rekonstrukce čeká i silnici III/46817 ulice Lidické v Bohumíně, na kterou v současné době je vypsáno výběrové řízení v celkových předpokládaných nákladech ve výši 46 mil. Kč.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 02.03.2023 11:180 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024