ZPRÁVY AKTUALITY Ostravský kraj

Karviná - nové lokality pro individuální bytovou výstavbu

Karviná připravuje lokalitu Nad Pískovnou pro individuální bytovou výstavbu s cílem zvýšit počet rodinných domů a přilákat více obyvatel. Projekt je ve fázi přípravy dokumentace pro inženýrské sítě a přístupové komunikace.

0

Dnes

Ohrožení živočichové a rostliny objeveni po kůrovcové kalamitě

Vědecký tým zjistil desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin ve českých lesích po kůrovcové kalamitě. Zkoumání proběhlo na 45 místech v Nízkém Jeseníku, Českomoravské vrchovině a jižních Čechách.

0

Dnes

Pohroma heřmanické haldy sahá ke skládce chemikálií a kalové nádrži

Podzemní hoření heřmanické haldy v Ostravě se rozšířilo až ke kalové nádrži K1, ve které se nachází uhelné zbytky a odpadní vody z koksovny s nebezpečnými chemikáliemi, jako je fenol a čpavek.

0

Včera

Děti a novorozenci ohroženi černým kašlem

Počet případů černého kašle (pertusis) v České republice prudce stoupá, nejvíce postiženými jsou děti mezi 1 až 9 lety. Nemoc je způsobena bakteriální infekcí a může vést k vážným komplikacím v případě neočkování. Odborníci doporučují rodičům zvážit očkování svých dětí a dbát na preventivní opatření.

0

Včera

Nový parkovací dům za 397 milionů

V centru Ostravy vzniká parkovací dům "Černá kostka" o deseti podlažích s kapacitou 600 aut. Stavba za 397 milionů korun je součástí modernizace centra města. Dům bude mít zelenou střechu, multifunkční hřiště, cykloboxy a nabíječky pro elektromobily a elektrokola.

0

Včera

Manželé Janešíkovi objevili poklad v bývalém hostinci

Poklady nalezené na půdě starého hostince v Linhartovech jsou nyní vystaveny v Městském muzeu Krnov. Návštěvníci se mohou podívat na oblečení, ložní prádlo, obuv, předměty, dokumenty a fotografie datované do 30.–40. let 20. století. Výstava představuje jedinečnou příležitost nahlédnout do životů obyvatel a historie hostince.

0

Včera

Otázka rovnosti mezi muži a ženami?

Otázka rovnosti mezi muži a ženami je stále diskutovaným tématem. Ženy v ČR mají nižší úmrtnost a delší životnost než muži. Ve vzdělávání a práci jsou také rozdíly - ženy dokončují vysokou školu častěji a pracují ve veřejném sektoru.

0

Před 2 dny

Opava získává velký sběrný dvůr pro lepší třídění odpadu

V Opavě vzniká nový sběrný dvůr v Kylešovicích, který by měl přispět ke snížení objemu směsného odpadu ve městě. Plán je zpracovat až 1640 tun odpadu ročně, včetně stavebního a velkého odpadu.

0

Před 3 dny

Úspěšná výměna lvů indických mezi Zoo Ostrava a Krakov

V Zoologické zahradě Ostrava proběhla výměna samců lvů indických mezi Ostravou a polským Krakovem za účelem zvýšení reprodukce tohoto vzácného druhu. Nový samec se nyní zabydluje ve svém dočasném domově.

0

Před 3 dny

Ostravská nemocnice čelí nedostatku zásob krve

Transfuzní centrum v Ostravě čelí vážnému nedostatku krve, způsobenému náročnými operacemi a chřipkovou epidemií. Situace je natolik vážná, že centrum naléhavě vyzývá dárce k darování krve. Denně je k dispozici maximálně 500 vaků krve, přitom ideálně by zásoba měla být o 150 jednotek více.

0

Před 3 dny

Chytré zastávky ve městě: E-papery a solární panely pro lepší orientaci

V Havířově se instalují chytré zastávky pro městskou hromadnou dopravu, které nahrazují papírové jízdní řády. Technologie e-paper zobrazuje aktuální informace z centrálního dispečinku na 17 vytipovaných zastávkách, doplněných o 9 velkých ledkových panelů. Projekt je napájen solárními panely a myslí i na hendikepované cestující díky umělé inteligenci. Chytré zastávky budou také ve Frýdku-Místku a v Orlové.

0

Před 4 dny

Do Liberty se vrací pouze sto zaměstnanců

V huti Liberty Ostrava se vrátí do práce jen stovka lidí z rourovny, zbytek zaměstnanců zůstává doma. Společnost Liberty má problémy s dodávkami energií od Tameh Czech, což způsobuje zastavení většiny provozů. Ocelárna je závislá na obnovení výroby ve vysoké peci a spuštění výroby v energetickém sektoru Tameh.  

0

Před 4 dny

Třináctiletý chlapec skáče ze třetího patra školy: záchranáři a vrtulník v akci!

Třináctiletý žák vyskočil z okna školy ve Velké Bystřici během vyučování ze třetího patra. Mladý žák následně byl hospitalizován s poraněným hrudníkem. Policisté vyšetřují okolnosti pádu, zda šlo o cílený skok nebo omyl. Incident vyvolává diskuze o možných příčinách, jako je šikana či nešťastná náhoda.

0

Před 6 dny

Likvidace vtažné jámy Darkov: Od závodu k rekreačnímu využití

Na pomocném závodě Darkov v Karviné začala likvidace vtažné jámy Darkov 1. Tento krok je důležitý pro zajištění bezpečnosti a ochrany životního prostředí v regionu. Likvidace je součástí širší snahy o rekultivaci a konverzi bývalých průmyslových prostor. Jáma, hluboká 868 metrů, se od roku 2015 nachází v havarijním stavu. Po likvidaci by mohl areál sloužit rekreačním účelům a bydlení.

0

Před 6 dny