Havířovská nemocnice slavnostně otevřela nové oddělení šestinedělí

Havířovská nemocnice otevřela zbrusu nové prostory v rámci své porodnice – oddělení šestinedělí, které respektuje nejnovější požadavky na přístup k péči o matku a dítě.


Nově zrekonstruované prostory spojují komfort a moderní design, na kterém pracoval celý designerský tým, složený z profesionálů z oblasti zdravotnictví, architektury a stavebnictví. Cílem bylo, aby nové prostory poskytovaly maximální pohodlí pro maminky a jejich novorozené děti, zároveň odpovídaly požadavkům zdravotnického zařízení. Náklady na rekonstrukci, která trvala 13 měsíců, byly 39, 8 milionů korun. 37, 7 milionů korun bylo uhrazeno z evropského programu REACT EU, 2,1 milionů korun z rozpočtu nemocnice.

"Krajem zřizované nemocnice byly mimořádně úspěšné v rámci evropského programu REACT EU, který měl být jedním z nástrojů restartu zdravotnictví po pandemii koronaviru. Z Evropy získaly naše nemocnice spolu s krajskou záchrankou přes miliardu korun na modernizace pracovišť, nebo nákup techniky. Mezi velmi úspěšnými žadateli byla i Nemocnice Havířov. Jedním z jejích mnoha projektů se realizoval právě na gynekologicko-porodnickém oddělení. Jsem rád, že se havířovská nemocnice tak dynamicky vyvíjí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Oddělení, vybavené nejmodernějším zařízením, nabízí maminkám pokoje s elegantním a moderním designem, který se zaměřuje na pohodu a klid. Dispoziční řešení zachovává středovou chodbu, celkem je na oddělení 7 dvoulůžkových pokojů a tři nadstandardní jednolůžkové rodinné pokoje. Všechny pokoje jsou doplněny vlastní koupelnou. Celková kapacita oddělení je 17 lůžek.

„Porod a narození dítěte je pro ženy jednou z nejzásadnějších chvil v celém životě. Nejen pro duševní pohodu, ale i pro snadnou rekonvalescenci je velmi důležité, v jakém prostředí se rodičky se svými miminky v prvních dnech nacházejí. Proto jsem rád, že jsou všechny pokoje navrženy tak, aby se zde maminky cítily dobře, měly soukromí, po porodu si dostatečně odpočinuly a nabraly síly na péči o děťátko, která může být hlavně v prvních dnech náročná,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Maminkám budou, stejně jako doposud, nabízeny rautové snídaně, celodenní mléčná vitrína, nabídka ovoce a zeleniny pro výrobu smoothie aj. Novinkou, kterou zahájí v Havířově novou éru stravování maminek v porodnicích, bude nabídka teplých snídaní, kterou pro ně bude každé ráno připravovat kuchař z nemocničního stravovacího provozu. Maminky se tak mohou, mimo již zavedené teplé kaše z denní nabídky, těšit na čerstvé vaječné omelety, palačinky nebo lívance. Cílem je, aby rozšířená nabídka o teplé snídaně podpořila rychlé zotavení žen po porodu a nastartování laktačního režimu.

„Naše porodnice ušla za poslední 4 roky obrovský kus cesty v přístupu k rodičkám, jejich porodním přáním a plánům, vše samozřejmě v rámci Evidence Based medicíny. Díky tomu se stala velmi oblíbenou, což kromě rodiček z celé Moravy dokazují i narůstající čísla rodiček z Polska a ze Slovenska. Co nám ale chybělo byl tzv. hotelový komfort, což se s otevřením nového šestinedělí zásadně mění. Naše novopečené maminky se tak dočkají takového pohodlí na novém oddělení, pro které si troufnu říct bude platit motto: Porodnice, kde se nadstandard stává běžným standardem,“ řekl ředitel havířovské nemocnice Norbert Schellong.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy