Ostrava investuje 41 milionů do hřbitovů, chystá rozšíření kapacit i rekonstrukci krematoria

Ostrava letos vyčlení 41 milionů korun na obnovu hřbitovů. Šest milionů půjde na rozšíření Ústředního hřbitova, další prostředky získají městské obvody na chodníky, osvětlení, kolumbária a technické zázemí. Město zároveň připravuje rekonstrukci krematoria.

obrázek: Ostrava investuje 41 milionů do hřbitovů, chystá rozšíření kapacit i rekonstrukci krematoria
ilustrační

Ostrava pokračuje v systematické modernizaci svých pohřebišť. Pro rok 2026 město schválilo investice ve výši 41 milionů korun, které mají zlepšit technický stav areálů, zvýšit kapacitu hrobových míst a podpořit úpravy v jednotlivých městských obvodech. Součástí plánů je také příprava rozsáhlé rekonstrukce krematoria ve Slezské Ostravě.

Ústřední hřbitov: rozšíření kapacity a nové zázemí

Největší část letošních prostředků míří na Ústřední hřbitov ve Slezské Ostravě. Projekt počítá s vybudováním 249 nových hrobových míst a 13 dvojhrobů. Součástí úprav budou také nové chodníky, terénní práce, osvětlení a doplnění mobiliáře. Město na tyto úpravy vyčlenilo šest milionů korun.

Rekonstrukce krematoria: příprava na investici za 200 milionů

Ostrava zároveň připravuje modernizaci jediného krematoria v Moravskoslezském kraji. Odhadované náklady se pohybují kolem 200 milionů korun. Letos má být vybrán zhotovitel a stavební práce by mohly začít na přelomu let 2026 a 2027. Během rekonstrukce mají být smuteční obřady částečně přesunuty do nové síně ve Vítkovicích.

Vítkovice: klidová zóna u památníku a návaznost na novou síň

Ve Vítkovicích navazuje obvod na předchozí etapy rekonstrukce hřbitova u ulice Závodní. Letos se připravuje klidová zóna u památníku Lva, na kterou město přispěje 5,4 milionu korun. Vítkovice zároveň disponují novou smuteční síní otevřenou v roce 2023.

Svinov, Polanka, Krásné Pole: přístupnost, zázemí a osvětlení

Ve Svinově se chystá vybudování bezbariérového přístupu od zastávky MHD u Ostravské ulice. Projekt získá podporu 1,5 milionu korun.

Polanka nad Odrou plánuje úpravy v zadní části hřbitova, kde má být odstraněno původní sociální zařízení a upraveno okolí. Město přispěje 2,8 milionu korun. Upravený prostor může v budoucnu sloužit například pro kolumbárium.

V Krásném Poli se připravuje instalace nového osvětlení a výstavba chodníku. Obvod získá podporu 1,6 milionu korun.

Radvanice a Bartovice: nové kolumbárium a opravy márnice

Na hřbitovech v Radvanicích a Bartovicích vznikne nové kolumbárium, projdou úpravami vnitřní prostory márnice včetně střechy a doplní se chodníky i lavičky. Město na projekt vyčlenilo tři miliony korun.

Mariánské Hory a Hulváky: pokračující revitalizace za více než 32 milionů

Rozsáhlé práce probíhají také v Mariánských Horách a Hulvákách. Revitalizace zahrnuje obnovu zeleně, nové inženýrské sítě, terénní úpravy i výstavbu nových objektů. Město letos přidá 5,5 milionu korun, dokončení se očekává na konci roku.

Investice do hřbitovů patří v posledních letech mezi nejvýznamnější projekty v oblasti veřejného prostoru. Cílem je bezpečnější pohyb návštěvníků, kvalitnější zázemí a důstojná podoba pietních míst napříč celým městem.


Další články