Kraj demoluje objekty u Nošovic, nabídl je hasičům k taktickému cvičení USAR týmu

Moravskoslezské hasiče a speciálně vycvičené psy záchranářů čeká třídenní cvičení v sutinách dvou domů.


Cvičit budou vyprošťování zavalených osob i průzkum sutin. Demolované objekty hasičům poskytl Moravskoslezský kraj, který odkupem příslušných pozemků a odstraněním zchátralých staveb pomáhá v přípravě napojení nošovické zóny na dálnici.

„Taktické výcviky hasičů jsou nesmírně důležité. Zásahy u mimořádných událostí, jako jsou například zemětřesení nebo jiné katastrofy, vyžadují vysoce profesionální přístup a perfektní přípravu, a tak jsou pravidelná speciální cvičení rozhodně na místě. Proto jsme před dokončením demolice a vyčištěním pozemků hasičům ke cvičení nabídli částečně rozbořené rodinné domy. Pro jejich cvičení jsou teď v ideálním stavu,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že demolice objektů začala už před několika týdny, byly už odstraněny střechy, okna i dveře včetně zárubní.

Po cvičení bude demolice dokončena, bude odvezena suť, následovat bude zásyp základů a úprava terénu.

Třídenní cvičení členů USAR týmu začne v úterý 23. května v sedm hodin ráno, simulovat bude zásah po explozích rodinných domů.

„Zásahy po rozsáhlém zřícení budov s celkovým narušením statiky jsou velmi náročné, v Nošovicích budeme během cvičení pracovat s variantou, že nejsou známy příčiny exploze ani případná přítomnost osob v objektech. Na místo budou vyslány jednotky z Centrální hasičské stanice v Ostravě a Hasičské stanice Nošovice, dojedou také psovodi z hlučínského záchranného útvaru se psy atestovanými na sutinové vyhledávání. Jsem rád, že nás Moravskoslezský kraj s nabídkou spolupráce oslovil, možnost cvičení v reálných sutinách je velmi cenná. Hasičský záchranný sbor se pak bude podílet i přímo na demolici,“ řekl ředitel krajských hasičů Radim Kuchař.

Moravskoslezský kraj vykoupil zhruba desetihektarovou plochu kvůli plánovanému sjezdu z dálnice směrem na Nošovice.

„Propojení nošovické průmyslové zóny s dálnicí je pro rozvoj kraje strategické, proto jsme se s Ředitelstvím silnic a dálnic, které výstavbu sjezdu z dálnice připravuje a bude jej realizovat, domluvili na spolupráci. Kraj za zhruba osm a půl milionu korun vykoupil pozemky o celkové ploše kolem deseti hektarů, ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem zajistí demolici objektů a úpravu terénu. V příštím roce pozemky převedeme na Ředitelství silnic a dálnic, výstavba sjezdu by mohla začít napřesrok,“ uzavřel hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
weby uniweb

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby