„Ostravští studenti zubního lékařství se učí umění protetiky: 730 zájemců, 20 míst“

Budoucí zubaři z Ostravské univerzity se učí ve Fakultní nemocnici Ostrava, jak vyrábět a hodnotit zubní náhrady. Tento inovativní přístup zahrnuje teorii i praxi a zahrnuje zkoušky z výroby protéz.


Budoucí zubaři z Ostravské univerzity získávají praxi v moderních laboratořích Fakultní nemocnice Ostrava, kde se učí vyrábět a posuzovat kvalitu zubních náhrad. Tento krok je součástí inovativního vzdělávacího přístupu nově otevřeného oboru zubního lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Pod odborným dohledem specialistů se studenti druhého ročníku učí výrobním a technologickým postupům protetických náhrad. Jak vysvětluje primář zubního oddělení ostravské nemocnice Martin Starosta, je důležité, aby i budoucí zubaři rozuměli práci zubních techniků a byli schopni posoudit, zda jsou náhrady správně vyrobené.

Program kombinuje praktickou i teoretickou výuku, a studenti se na konci semestru připravují na zkoušky z výroby protéz. Stomatoložka Jana Altová dodává, že by studenti měli získat dovednosti nejen v tvorbě korunových, pevných, ale i snímatelných náhrad.

Praktická výuka je pro studenty přitažlivá, jak potvrzuje Tomáš Pravda, který si učení modelování skusových šablon pochvaluje. Na podzim se očekává, že praktikanti budou pod dohledem pracovat přímo s pacienty v nově budovaných ambulancích fakultní nemocnice, jak uvedla mluvčí zařízení Petra Petlachová.

Obor, který byl akreditován v roce 2023, vzbudil mezi uchazeči značný zájem. Letos eviduje více než 730 přihlášek, avšak přijato bude pouze 20 studentů. Ostravská univerzita těší vysoký zájem i díky podpoře vedení města, které na projekt zubní katedry přispělo více než 14 milionů korun.

Primátor Ostravy, Jan Dohnal, zdůrazňuje, že tento projekt má za cíl řešit dlouhodobý nedostatek zubních lékařů v regionu. Cílem je vyškolit kvalifikované odborníky, kteří přispějí ke zlepšení dostupnosti stomatologické péče v Ostravě a okolí. Město plánuje investovat téměř 22 milionů korun do roku 2030 na podporu těchto snah.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy