Paní Veronika Hrubešová se po dvaceti letech dostala do situace, kdy musela navštívit úřad práce. Ztratila práci prodavačky po ukončení činnosti svého zaměstnavatele a nyní je nucena hledat nové zaměstnání, přičemž se doufá ve šťastný vývoj na některém z pohovorů. Podobně optimisticky situaci hodnotí i pan Jiří, který se po zkušenostech ze zahraničí vrací domů s nadějí, že nalezne práci, možná v sektoru dopravy.
Ne všem však hledání práce usnadňuje zdravotní stav, jak podotýká paní Ingrid z Ostravy. Kvůli častým návštěvám lékařů musela ukončit práci uklízečky, což komplikuje její snahu o nové pracovní příležitosti.
Celkově je v Moravskoslezském kraji v evidenci úřadu práce 48 700 osob. Úbytek o 266 osob oproti minulému měsíci je způsoben zejména sezónními zaměstnáními, jak potvrzuje ředitel krajské pobočky Petr Prokop. Sezónní práce, zejména ve stavebnictví, zemědělství a lesnictví, se promítly do poklesu nezaměstnanosti na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku, zatímco v Ostravě a na Karvinsku došlo k mírnému nárůstu míry nezaměstnanosti.
V dubnu zaměstnavatelé nejvíce hledali pracovníky na pozice uklízečů, montážních dělníků, kuchařů, řidičů nákladních automobilů a pomocných pracovníků ve výrobě. Přitom Karvinsko stále trápí nejvyšší nezaměstnanost v rámci celé republiky s téměř 9 procenty, kde na jedno volné pracovní místo připadá 23 zájemců. Naopak na Opavsku je situace výrazně lepší, s ani ne čtyřprocentní nezaměstnaností.
V posledním měsíci došlo k nepatrnému poklesu počtu volných pracovních míst, přičemž jich je na území kraje zhruba 5 700, nejvíce v okresech Ostrava a Frýdek-Místek.