Kůrovcová kalamita v moravskoslezských lesích ustupuje díky novým technologiím

V moravskoslezských lesích se výrazně zlepšuje situace s kůrovcem. V roce 2022 bylo vytěženo pouze 111 tisíc kubíků napadených stromů, což je desetina objemu z roku 2018.


V moravskoslezských lesích se situace s kůrovcem výrazně zlepšuje. Lesy České republiky v minulém roce vytěžily pouze 111 tisíc kubických metrů kůrovcem napadených stromů, což je necelá desetina objemu ve srovnání s vrcholovou kalamitou v roce 2018, kdy bylo vytěženo přibližně 1,5 milionu kubíků. Pozitivní zprávy hlásí i Biskupské lesy, které se přidávají k pozitivnímu trendu.

Správci lesů jsou na situaci dobře připraveni. S aktuálním teplým počasím došlo ke konci dubna k prvnímu rojení kůrovce, to však nebylo tak intenzivní díky občasným dešťům. V loňském roce navíc vznikalo méně rozsáhlých holin. Většinou šlo o malá lokální místa, což popisuje mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Ve srovnání s předchozími roky, kdy v Beskydech vznikaly velké holiny, je situace klidnější.

V Beskydech pršelo více, což pomohlo stromům k lepší obraně proti škůdcům. Lesníci rovněž hlídají případné napadené stromy. Podle šéfa Biskupských lesů Libora Konvičného dochází nyní pouze k omezené těžbě malých skupin stromů, což přispívá k přirozené obnově lesů.

Inovativní postupy, včetně použití dronů a družicových snímků, pomáhají efektivněji sledovat a identifikovat kůrovcem napadené stromy. Státní podnik Lesy ČR připravil pro letošní rok 50 tisíc kubických metrů lapáků, které škůdce přitahují. Tím se zajišťuje, že larvy nemohou dokončit vývoj a stromy jsou poté odstraněny.

Podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové je výrazná část úspěchu konkrétních opatření výsledkem spolupráce s Biologickým centrem Akademie věd. Výzkum, zaměřený na chování a adaptaci kůrovců na klimatické změny, umožnil lepší možnosti předpovědí a cílených opatření.

Vědecký tým pod vedením Petra Doležala sledoval detaily chování kůrovců během rojení, jejich zimování, šíření a reakce na změny klimatu. Tyto poznatky nyní pomáhají lesníkům efektivně předpovídat a řídit opatření, což zahrnuje optimální dobu pro vyhledávání napadených stromů a zvyšování efektivity jejich asanace.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy